Objawy nerwicy

Główne symptomy nerwicy obejmują uczucie niepokoju, egocentryzm (skupienie na sobie), objawy wegetatywne oraz błędne koło wzajemnie się potęgujących objawów somatycznych i psychicznych. Oznacza to, że objawy cielesne i psychiczne wzajemnie na siebie oddziałują, nasilając się nawzajem, co prowadzi do pogłębiania dolegliwości. Objawy nerwicy mogą znacząco wpływać na codzienne funkcjonowanie osoby dotkniętej zaburzeniem nerwicowym.

Nerwica często prowadzi do zaburzeń w relacjach społecznych i trudności w adaptacji. Czasami może nawet utrudniać lub uniemożliwiać naukę i pracę. Choć lęk jest podstawowym objawem, zazwyczaj towarzyszą mu także napięcia psychiczne, takie jak uczucie chronicznego zmęczenia, obniżone poczucie własnej wartości, nadmierna pobudliwość nerwowa, obniżony nastrój, szybkie wyczerpywanie się oraz nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne.

Objawy nerwicy w sferze emocjonalnej

Objawy nerwicy w sferze emocjonalnej obejmują powracający lub ciągły lęk bez wyraźnej przyczyny, stany nieokreślonego niepokoju, ataki paniki, przygnębienie oraz utrzymujące się niezadowolenie i irytację. Często występują również nieuzasadnione i przesadne reakcje, takie jak wybuchy złości lub radości, oraz niemożność odczuwania przyjemności.

Somatyczne objawy nerwicy

Typowe objawy fizyczne nerwicy są zazwyczaj spowodowane napięciem, często mają charakter przewlekły. Mogą obejmować bóle różnych części ciała, takie jak klatka piersiowa, brzuch czy plecy, a także przyspieszoną pracę serca, zawroty głowy, drżenie rąk czy trudności ze snem. Objawy te mogą pojawić się zarówno w sytuacjach stresowych, jak i bez wyraźnego powodu.

Objawy nerwicy w sferze poznawczej

Objawy nerwicy w sferze poznawczej mogą objawiać się kłopotami z pamięcią i koncentracją, powracającymi myślami o przykrych scenariuszach oraz natrętnymi myślami. Często występują również przymusy powtarzania różnych czynności, takich jak mycie czy liczenie. Derealizacja czyli zaburzone postrzeganie siebie lub otaczającego świata, także może być obecna.

Twoja ocena