Nerwica lękowa, znana również jako zaburzenie lękowe, jest rodzajem zaburzenia psychicznego, które charakteryzuje się występowaniem chronicznego i nadmiernego lęku oraz obaw. Osoby z nerwicą lękową często doświadczają intensywnych lęków, które są nieproporcjonalne do rzeczywistego zagrożenia i mogą wpływać na różne sfery życia.
Lęk jest objawem osiowym występującym we wszystkich nerwicach, ale w przypadku nerwicy lękowej, pełni on rolę pierwszoplanową. Osoba cierpiąca na nerwicę lękową doświadcza ogólnego niepokoju, napięcia i stałego poczucia zagrożenia. Odczuwa nieuzasadnione obawy dotyczące przyszłości i losu swoich najbliższych. Warto zauważyć, że lęk w nerwicy różni się od strachu, ponieważ w przypadku strachu istnieją rzeczywiste lub potencjalne zagrożenia.
Osoba z nerwicą lękową często ma obniżoną samoocenę i poczucie mniejszej wartości. Jest stale zaniepokojona możliwością porażki i niepowodzenia. Jest nadmiernie wrażliwa na opinie innych i może wycofywać się z kontaktów społecznych. Często towarzyszy temu obniżony nastrój.
Nerwica lękowa może manifestować się w postaci różnych fobii, na przykład wysokości, zamkniętych przestrzeni, otwartych przestrzeni, podróży środkami transportu i wielu innych. Czasami fobiom tym mogą towarzyszyć również natręctwa. Osoba cierpiąca na nerwicę lękową jest świadoma bezsensowności swoich obaw, ale nie jest w stanie ich kontrolować.
W niektórych przypadkach nerwicy lękowej mogą towarzyszyć stany paniki, które charakteryzują się paraliżującym lękiem i poczuciem skrajnego zagrożenia.