narcystyczne zaburzenie osobowości 
Zaburzenia psychiczne

Narcystyczne zaburzenie osobowości 

Narcystyczne zaburzenie osobowości odnosi się do typu zaburzeń osobowości znanych również jako zaburzenia narcystyczne, które charakteryzują się nadmiernym uczuciem własnej ważności, potrzebą uznania i brakiem empatii wobec innych. Osoby z narcystycznym zaburzeniem osobowości często mają wygórowane poczucie własnej wartości, pragną być podziwiane i mają trudności w budowaniu zdrowych relacji interpersonalnych.

Oto kilka cech charakterystycznych dla zaburzenia narcystycznego osobowości:

 

Nadmierne poczucie własnej ważności

Osoby często mają przekonanie o swojej wyjątkowości, doskonałości i pragną być postrzegane jako lepsze od innych. Mogą wyolbrzymiać swoje osiągnięcia, potrzebują stale pochwał i uznanie ze strony innych.

Brak empatii

Osoby z zaburzeniami narcystycznymi mają trudności z empatią i zrozumieniem uczuć innych. Zwykle są zainteresowane tylko sobą i często ignorują potrzeby i perspektywy innych ludzi.

Wykorzystywanie innych

Osoby z narcystycznym zaburzeniem osobowości mogą wykorzystywać innych ludzi w celu zaspokojenia swoich własnych potrzeb i osiągnięcia swoich celów. Mogą być manipulujące i bez skrupułów w relacjach międzyludzkich.

Nadmierna potrzeba uwielbienia

Osoby takie potrzebują stale potwierdzania swojej wartości i znaczenia. Oczekują, że inni będą ich podziwiać i wielbić, a brak uwielbienia może prowadzić do frustracji lub gniewu.

Utrudnione relacje interpersonalne

Osoby z zaburzeniami narcystycznymi mają trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu zdrowych relacji interpersonalnych. Mogą przejawiać zachowania dominujące, wykorzystujące lub wybuchowe w odpowiedzi na krytykę lub brak uwagi.

Twoja ocena