Narcystyczne zaburzenie osobowości 

narcystyczne zaburzenie osobowości 

Narcystyczne zaburzenie osobowości odnosi się do typu zaburzeń osobowości znanych również jako zaburzenia narcystyczne, które charakteryzują się nadmiernym uczuciem własnej ważności, potrzebą uznania i brakiem empatii wobec innych. Osoby z narcystycznym zaburzeniem osobowości często mają wygórowane poczucie własnej wartości, pragną być podziwiane i mają trudności w budowaniu zdrowych relacji interpersonalnych.

Oto kilka cech charakterystycznych dla zaburzenia narcystycznego osobowości:

 

Nadmierne poczucie własnej ważności

Osoby często mają przekonanie o swojej wyjątkowości, doskonałości i pragną być postrzegane jako lepsze od innych. Mogą wyolbrzymiać swoje osiągnięcia, potrzebują stale pochwał i uznanie ze strony innych.

Brak empatii

Osoby z zaburzeniami narcystycznymi mają trudności z empatią i zrozumieniem uczuć innych. Zwykle są zainteresowane tylko sobą i często ignorują potrzeby i perspektywy innych ludzi.

Wykorzystywanie innych

Osoby z narcystycznym zaburzeniem osobowości mogą wykorzystywać innych ludzi w celu zaspokojenia swoich własnych potrzeb i osiągnięcia swoich celów. Mogą być manipulujące i bez skrupułów w relacjach międzyludzkich.

Nadmierna potrzeba uwielbienia

Osoby takie potrzebują stale potwierdzania swojej wartości i znaczenia. Oczekują, że inni będą ich podziwiać i wielbić, a brak uwielbienia może prowadzić do frustracji lub gniewu.

Utrudnione relacje interpersonalne

Osoby z zaburzeniami narcystycznymi mają trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu zdrowych relacji interpersonalnych. Mogą przejawiać zachowania dominujące, wykorzystujące lub wybuchowe w odpowiedzi na krytykę lub brak uwagi.

Twoja ocena