Wpływ środowiska sypialni na jakość snu

jakość snu

W swojej sypialni nie możesz zasnąć, za to gdy spędzasz noc w gościnnym pokoju swoich bliskich, zapadasz w sen jak dziecko, gdy tylko Twoja głowa dotknie poduszki? Może to mieć związek ze środowiskiem Twojej sypialni! Jest wiele czynników, które mają wpływ nie tylko na Twój proces zasypiania, ale również na jakość snu. Przedstawiamy je poniżej – być może okaże się, że można bardzo łatwo wyeliminować je z Twojej przestrzeni do spania?

9 czynników zewnętrznych, które mogą mieć wpływ na jakość snu

1.     Media elektroniczne

Nie chodzi tylko o używanie telefonu przed snem. Badania udowodniły, że osoby, które mają w sypialni telewizor, zasypiają później niż osoby bez tego urządzenia. Nawet jeśli Twój telewizor po prostu jest włączony w tle, może mieć to znaczący wpływ na Twój proces zasypiania i jakość snu.

1.     Hałas

Czy zdarza Ci się podczas zasypiania przyciskać poduszką uszy, żeby tylko nie słyszeć dźwięków dobiegających z ulicy? Badania wykazują, że wysoki poziom hałasu może znacznie zmniejszać intensywność snu, wpływać na częstotliwość wybudzeń, a nawet powodować wydzielanie hormonu stresu. Jeśli hałas bardzo przeszkadza Ci w nocy, dobrym pomysłem mogą okazać się zatyczki lub, jeśli masz taką możliwość, spanie w pokoju, którego okna wychodzą na spokojniejszą przestrzeń.

1.     Nieodpowiednie światło

Dla dobrego, jakościowego snu, najlepiej jeśli sypialnia jest całkowicie zaciemniona. Duże znaczenie ma również oświetlenie samego pomieszczenia – powinno być utrzymane w możliwie najcieplejszej tonacji. Zimne światło nie tylko może negatywnie wpływać na proces zasypiania, ale także powodować złe samopoczucie i bóle głowy.

Jeśli Twoje godziny zasypiania są nieregularne, możesz zasypiać za każdym razem przy innym świetle, co również ma znaczenie dla jakości snu. W regulacji rytmu okołodobowego może skutecznie pomóc melatonina tabletki.

1.     Zła temperatura

Im cieplej, tym gorsza jakość snu – tak mówią badania. Oczywiście nie chodzi o to, żeby zasypiać w maksymalnie wychłodzonym pomieszczeniu. Optymalna temperatura sypialni powinna się jednak wahać między 16 a 19 stopni Celsjusza. W przypadku osób starszych powinno to być ok. 20 stopni. Pomieszczenie należy również odpowiednio wentylować.

1.     Nieodpowiedni materac

Na jakość snu może mieć wpływ również łóżko, na którym śpisz. Wiek materaca nie powinien przekraczać 5 lat, ale zaleca się jego wymianę nawet wcześniej w celu zapewnienia odpowiednich warunków snu. Warto również zadbać o to, żeby twardość materaca była odpowiednio dostosowania do preferencji oraz potrzeb śpiącego.

1.     Zapominanie o zasadach higieny

Prozaiczne czynności, takie jak odpowiednio częsta wymiana pościeli czy piżamy, w której śpisz, mogą znacząco poprawić jakość Twojego snu. Nie ma nic lepszego niż położenie się do snu w czystej, pachnącej świeżością pościeli.

1.     Nieutrzymywanie porządku w sypialni

Czy wiesz, że również bałagan w sypialni może mieć negatywny wpływ na sen? Chodzi tu przede wszystkim o kurz, w którym nietrudno o bakterie. Warto zatem przyłożyć się do regularnego czyszczenia przestrzeni sypialni.

1.     Kolory ścian

Kolory ścian sypialni powinny być przede wszystkim przygaszone. Nie oznacza to jednak, że musisz malować ściany na ciemne kolory – dobrze sprawdzą się również złamane biele, delikatne błękity czy nawet pastelowy róż, jeśli lubisz takie barwy.

1.     Brak roślinności

Obecność odpowiednich roślin jest w stanie znacznie przyczynić się do poprawienia jakości snu. Rośliny podnoszą poziom wilgoci w sypialni, co przydaje się zwłaszcza podczas zimowych miesięcy, a dodatkowo usuwają obecne w powietrzu zanieczyszczenia. W sypialni sprawdzi się na przykład aloes, paproć czy orchidea. Unikaj za to roślin o intensywnym zapachu.

Poprawienie jakości snu a środowisko sypialni – zakończenie

Podniesienie jakości snu może być naprawdę proste! Czasem wystarczy tylko zmienić niektóre nawyki lub usunąć z sypialni zbędne elementy, aby cieszyć się znacznie lepszym snem.

 

Źródło:

Środowiskowe czynniki snu, Narodowa Fundacja Snu, https://www.nfs.org.pl/index.php/wiedza/srodowiskowe-czynniki-snu/.

AP

Ocena 5/5 - (1 głosów)